TULEOHUTUT KOOLIAASTA ALGUST! 07. september eigo

Suvi on läbi saamas ning kätte jõuab aeg, mil pere kõige nooremad liikmed taas koolitee jalge alla võtavad. Kindlasti kuulub koolialguse juurde ka ohutu liiklemine, tähelepanelikkus ning ettevaatlikkus. Tihtilugu aga võib selle kõige kõrval ununeda kodus toimuv ning sellega tihedalt seotud tuleohutus.

Päästeamet saab sageli väljakutseid eluhoone tulekahjudele, mis on seotud pliidile kõrbema unustatud toiduga. Kord on inimene magama jäänud ja toidu pliidile valmima jätnud, teine kord aga on mindud välja koeraga jalutama ning toit on ahjus kõrbema läinud. Mõte, et „käin korraks ära", lõppeb palju suitsu ja pahandust tekitava õnnetusega. Kui täiskasvanutel juhtub, võib samamoodi juhtuda ka lastega, mistõttu on kasulik neile lihtsad tuleohutuse reeglid meelde tuletada.

Punase kuke külaskäiguks pole palju vaja, piisab vaid vähesest hooletusest või hajameelsusest. Lapsed on uudishimulikud ning kodus üksi olles võivad ohtlikud asjad ahvatleda. Seetõttu on hea, kui lapsevanem näitab eeskuju ning räägib, kuidas ohutult käituda ning millest õnnetuse vältimiseks hoiduda. See tähendab, et rääkida võiks suitsuandurist, ohutust toidutegemisest ning sellest, kuidas tuleb lahtise tulega ümber käia. Tavapäraste toidukõrbemiste puhul annab suitsuandur valjuhäälselt ohust märku, lapsed aga võivad selle peale ehmuda ja hoopis peitu pugeda. Siinjuures ongi oluline rääkida lapsega sellest, milleks suitsuandur hea on ning mida teha  siis, kui see tööle rakendub.

Selleks aga, et asjad paremini meelde jääks, on päästeameti ennetajad kokku pannud nimekirja, mis tasub välja lõigata ning nähtavale kohale panna:

MINU MEELESPEA:

• Mina ei mängi tikkudega.
  • Mina ei jäta põlevat küünalt üksinda tuppa.
  • Mina ei pane laadivat telefoni teki või padja alla.
  • Mina ei hoia pistikupesas korraga liiga palju asju.
  • Tuletan vanematele meelde, et suitsuandurit tuleb kontrollida kord kuus.
  • Süüa tehes olen alati köögis ja jälgin toitu.
  • Mina ei jäta pliiti valveta.
  • Tulekahju korral:
  1. Väljun ohutult ruumidest liikudes põranda lähedal, kus suitsu on vähem.
  2. Helistan 112 ja edastan mis juhtus ja kus juhtus.
  3. Helistan vanematele.
  4. Lähen saabuvate  päästjate juurde ja räägin, mis juhtus.

Kas Sinu või Su lähedaste kodud on tuleohutud? Telli endale või oma lähedastele tasuta kodunõustamine, et koos spetsialistiga olukord üle vaadata ja vajadusel muudatusi teha. Päästjate kodukülastuse saad endale, naabrile või ohutusalast nõu vajavale sugulasele tellida päästeala infotelefoni 1524 kaudu. Kodunõustamine on tasuta. Pensionäridele ja vähekindlustatud peredele paigaldatakse nõustamise käigus vajadusel uus suitsuandur.

Turvalist kooli algust soovides
Päästeameti ennetustöötajad